00%
obb-logo
0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Contact

Instagram


Latest publications

Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Mucizevi 7 Etkisi

Arı Poleni Nedir? Arı poleni oluşması için bal arıları kovanlarında.. Devamı

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları  Süzme bal sıvı.. Devamı

kütük ağaç balı

Kütük Balı Kütük balı elde edilirken kovana asla müdahale edilmediği.. Devamı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

organikbitlisbali - Temmuz 27, 2023

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları 

Süzme bal sıvı formda olan bir bal çeşididir. Arıların kovanlarda depoladığı saf bal özel araçlar yardımıyla süzüldüğünde, süzme bal olarak isimlendirilir. Günümüzde en sık tüketilen bal türü süzme baldır. Bal hasadı yapılırken kovandaki peteğin sır tabakası kaldırılır. Daha sonra ise merkez kaç etkisiyle peteklerdeki bal süzülür. Bu yöntem sayesinde bal içinde herhangi bir tortu kalmamaktadır. Petekli bala kıyasla süzme bal daha akışkandır.

Süzme Bal Tüketmek İçin 10 Sebep

  1. Besin değeri açısından yüksektir. İçerisinde kalsiyum, potasyum, selenyum gibi pek çok faydalı vitamin ve mineraller bulunur.
  2. Süzme balı öğünlerinizde keyifle tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltılarda ekmeğe sürerek tüketmeyi seven çoktur 😊
  3. Vücudunuzun günlük enerji miktarını karşılamak için süzme bal tüketebilirsiniz.
  4. com sitemizden satın aldığınız süzme bal hijyen ölçümlerinden ve kalite kontrol aşamalarından geçmiştir. Bu da balımızın doğal olduğunun göstergesidir. Dolayısıyla sağlık açısından destekleyici bir gıda olarak süzme balımızı tüketebilirsiniz.
  5. Süzme bal doğal bir şekerdir. Kandaki şekeri yükseltmediği için de yiyecek ve içeceklere normal düzeyde eklenebilir.
  6. Süzme balı aşırıya kaçmadan tüketmek kalp hastalığı riskini minimuma indirmektedir.
  7. Süzme balı bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.
  8. Sindirim sistemine de iyi gelen süzme bal bağırsaklarda toksin birikmesini önlemektedir.
  9. Süzme bal içinde bulunan B3 vitamini iltihaplı sivilcelerin iyileşmesini hızlandırmaktadır.
  10. Bal ürünlerine alerjiniz yoksa süzme bal içerdiği vitaminlerden ötürü cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

 

Herkesin damak tadı farklı olduğu için bal türlerine verdiği tepkilerde farklıdır. Kimi süzme bal tercih ederken kimi ise petek bal tercih eder. Süzme balın lezzet ve aroması arıların farklı çiçeklerden topladığı polenlere göre değişir. Bu sebeple süzme bal yerken mevsime göre de tadında değişiklik olduğunu fark edersiniz. Süzme bal antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için gerektiğinde tıbbi uygulamalar için kullanılabilir. Örneğin yara bakımı için süzme bal kullanmakta sakınca yoktur. Boğaz ağrısı ve öksürük yaşandığında çoğunlukla tedaviye destekleyici olarak bal tercih edilir. Bal soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların semptomlarını hafifletebilir. Bal içeriği itibariyle güçlü bir besin olduğu için uzman bir hekime danışarak hastalıklarda takviye olarak kullanılırsa daha iyi olur. Bal tüketiminde de aşırıya kaçmamak önemlidir. Her besin gibi balı da dengeli tüketmek faydalı olacaktır.

 

Süzme Bal Nasıl Yenmelidir?

Sıklıkla kahvaltıda tercih edilen süzme balı yerken metal olmayan bir kaşık tercih edilmelidir. Bal pH değerinden ötürü asidik bir yapıdadır. Dolayısıyla metal bir cisme temas ettiğinde orada korozyana sebep olabilir. Balın yapısını bozan bu olaya sebebiyet vermemek için tahta bir kaşıkla bal yenmelidir. Şöyle bir gerçek de var ki günümüzde kaliteli çelik kaşıklar üretildiği için balın yapısının bozulması düşük ihtimaldir. Risk düşük olsa da bal koyduğunuz kavanozun içinde asla çelik kaşığı bırakmamalısınız.

 

Posted in BloglarTags:
Previous
All posts
Next

1972 de başladığımız tarım faaliyetine 2010 da arıcılık ve balcılık olarak devam etmekteyiz. Bitlisin yüksek yaylalarında ürettiğimiz ballar kendi imalatımız olup hiç bir şekilde sağlığa zararlı kimyasallar içermez.

Ürünlerimiz

İletişim

footer_band
Copyright © Organik Bitlis Balı 2023 Tüm hakları Saklıdır. Tasarım | BWT