00%
obb-logo
0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Contact

Instagram


Latest publications

Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Mucizevi 7 Etkisi

Arı Poleni Nedir? Arı poleni oluşması için bal arıları kovanlarında.. Devamı

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları  Süzme bal sıvı.. Devamı

kütük ağaç balı

Kütük Balı Kütük balı elde edilirken kovana asla müdahale edilmediği.. Devamı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

organikbitlisbali - Temmuz 24, 2023

kütük ağaç balı

Kütük Balı

Kütük balı elde edilirken kovana asla müdahale edilmediği için balın en doğal hallerindendir diyebiliriz. Arının bal ürettiği kovan bile suni değildir. Ağaç kütüğünü kovan olarak kullanan arıların ürettiği tamamıyla organik tek bal çeşididir. Kütük balı üretilirken hiçbir koruyucu madde kullanılmadığı için kristalize olması normaldir. Bir balın hakiki olduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz. Kütük balı eski usul bir bal üretme yöntemidir. Oyma bir kütük içerisinde arıların herhangi bir müdahaleye uğramadan ürettikleri bal çeşididir. Organikbitlisbali sitemizden vereceğiniz kütük balı siparişinizin ham bal olduğunun altını çizelim. Kütük kovanlarda üretildiği için özel bir bal çeşididir.

 

Kütük Balını Faydaları Nelerdir?

Kütük balının çok çeşitli faydası bulunmaktadır. Bilimsel olarak faydası kanıtlanan balın sağlık açısından önemini maddeler halinde yazdık.

 • Bal çok değerli bir besin olduğu için her ne şekilde üretilmiş olursa olsun faydası çoktur. Kütük balı bağışıklık sistemini destekleyecektir. Hastalıklara karşı direncinizin artmasını da sağlayacaktır.
 • Mide sağlığını olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla sindirimi düzenleyici etkisi vardır.
 • Kütük balı hafızayı da güçlendirmektedir. Zihinsel fonksiyonların da düzgün çalışmasını sağlar.
 • Kısırlık gibi ciddi bir sağlık sorunu üzerinde kütük balının olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
 • Solunum yolu hastalıklarına karşı kütük balı tüketmek çok faydalıdır. Kütük balı astıma da faydalıdır.
 • Cildinizin sağlıksız görünmesinden şikayetçiyseniz düzenli şekilde kütük balı yemelisiniz. Balı yemeyi abartmadığınız sürede negatif bir etkisini görmezsiniz.
 • Kütük balı tüketen kişi kalp damar hastalıklarına karşı da kendini korumuş olur.
 • Kütük balının kanser riskini azalttığı be hücreleri koruduğu da tespit edilmiştir.
 • Genelde bal üretiminde az da olsa insan müdahalesi bulunur. Kütük balı ise neredeyse insan müdahalesinin hiç bulunmadığı tamamen doğal bir bal çeşididir. İştahı açtığı ve saç dökülmesine iyi geldiği de faydaları arasında yer alır.
 • Balın üretildiği bölgelerde bitki florasının zengin olması üretilen balı daha şifalı yapmaktadır.
 • Kütük balının idrar söktürdüğü ve kansızlık problemine de iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kütük balının tokluk hissi vermesi ve zayıflamaya yardımcı olması da faydaları arasında sayılabilir.

Kütük Balı Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kütük balı tamamen doğal yolla üretilen petekli çiçek balına verilen isimdir. Arı kovanlarına alışık olunduğu için hiç bilmeyen biri kütükte nasıl bal yapılır diye sorgulayabilir. Kütük balında kovan kütüğün kendisi olduğu için tamamen doğaldır. Böyle özel bir besini muhafaza ederken de dikkat edilmelidir. Rutubetli bir ortamda hiçbir gıda saklanmaz. Yine de hatırlatmak isteriz ki kütük balı rutubetsiz ortamda saklanmalıdır. Balı oda ısısında saklamakta sakınca yoktur. Güneş gören bir odada balı saklamak doğru değildir. En çok yapılan hatalardan biri de balı buzdolabına koymaktır. Buzdolabı balı doğru bir şekilde saklamak için uygun değildir. Balı saklarken koyduğunuz kase asla kapaksız olmamalıdır. Kütük balının kokusu, rengi ve tadı kapaksız kaselerde muhafaza edildiği taktirde değişebilir.

Posted in Bloglar
Previous
All posts
Next

1972 de başladığımız tarım faaliyetine 2010 da arıcılık ve balcılık olarak devam etmekteyiz. Bitlisin yüksek yaylalarında ürettiğimiz ballar kendi imalatımız olup hiç bir şekilde sağlığa zararlı kimyasallar içermez.

Ürünlerimiz

İletişim

footer_band
Copyright © Organik Bitlis Balı 2023 Tüm hakları Saklıdır. Tasarım | BWT