00%
obb-logo
0

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Contact

Instagram


Latest publications

Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Mucizevi 7 Etkisi

Arı Poleni Nedir? Arı poleni oluşması için bal arıları kovanlarında.. Devamı

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları

Süzme Bal Nedir? 2023 Süzme Bal Fiyatları  Süzme bal sıvı.. Devamı

kütük ağaç balı

Kütük Balı Kütük balı elde edilirken kovana asla müdahale edilmediği.. Devamı

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

organikbitlisbali - Temmuz 31, 2023

Arı Poleni Nedir? Arı Poleninin Mucizevi 7 Etkisi

Arı Poleni Nedir?

Arı poleni oluşması için bal arıları kovanlarında çiçek polenlerini toplar ve biriktirir. Çiçeklerden topladıkları bu maddeye arı polen ismi verilmiştir. Bal üretmek için çiçekten çiçeğe dolaşan işçi arılar, çiçeklerdeki polenlerinde böylece taşınmasını sağlamaktadır. Tozlaşmada büyük rol oynayan arılar aynı zamanda bu şekilde besleniyor. Arıların beslenmesinde büyük önemi olan polenler insan sağlığına da iyi gelmektedir. Arı poleni içerdiği yüksek miktarda protein ve çeşitli besin ögeleriyle takviye edici gıda olarak kullanılmaktadır.

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Arı ürünlerine alerjisi olmayanların tüketebileceği bir besin olan arı poleni oldukça sağlıklı bir içeriğe sahiptir. Arının salgıları, çeşitli enzimler, bal mumu ve bal arı polenini oluşturur. Arı poleninin bileşimini bitki türleri etkileyebilir. Polenlerin tadının farklı olmasının sebebi arıların polen topladığı bitkilerin türüdür. Polen tatlı ve çiçek kokulu bir tada sahiptir.

Arı poleninin faydaları çok eski tarihlerde araştırılmaya başlanmıştır. Sağlık açısından yararlı olduğu pek çok araştırmaya dayanır. Arı poleninin insan sağlığına etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1- Arı Poleni Bağışıklık Sistemini Düzenler

Arı poleni içinde bulunun flavonoid, steroid ve yağların bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olumlu ve büyüktür. Arı poleni doğru miktarda tüketildiğinde bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Hastalıklardan korunmak için arı poleni takviye edici bir üründür. Bakterileri öldürme özelliği de bulunan bu ürün iltihaba karşıda etkilidir.

2- Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Arı poleni yara ve yanıkların hızlı iyileşmesinde olumlu sonuç vermiştir. İçeriğinde arı poleni bulunan kremlerin yaralardaki enfeksiyon riskini minimize ettiği tespit edilmiştir. Polen antimikrobiyal ve antioksidan özellik göstermektedir. Cilt yaralarındaki hızlı iyileşmeye bu özellik yardımcı olur.

3- Kalp Sağlığına İyi Gelmektedir

Arı poleninin yapısında bulunan bileşenler kolesterole iyi gelmektedir. Bu zengin içerikli besinin pıhtı oluşumuna karşıda etkili olduğu bilinmektedir. Kalp hastalıklarında ve inme gibi hayatı olumsuz etkileyen ani değişikliklerde arı poleni tüketimini destekleyen doktorlar vardır. Sizlerde hekiminize danışarak arı polenini takviye edici olarak kullanabilirsiniz.

4- Kansere Karşı Etkilidir

2014 yılında yapılan bir çalışmada bazı arı ürünlerinin değişik kanser tümörlerinde etkili olabileceği saptanmıştır. Arı poleni de kanser tümörlerine etki eden arı ürünleri arasında yer almaktadır. Ayrıca arı poleninin kanser oluşumunu engellediği de düşünülmektedir.

5- Ömrü Uzatır

Araştırmalar gösteriyor ki arı poleni tüketimi vücuttaki besin emilimini artırıyor. Demir eksikliği yaşayan bazı hayvanların yemeklerine arı poleni eklenerek araştırma yapılmıştır. Sonuçlar besinlerine polen eklenen hayvanların yüzde 60 daha fazla demir emilimi yaptığını göstermiştir. Aynı deney sonuçlarına göre fosfor ve kalsiyum emiliminde de artış gözlenmiştir. Arı poleni kas büyümesini artırıcı özelliğe sahiptir. Metabolizmanın da hızlı çalışmasına yardımcı olan bu mucize ürün ömrün uzun olmasına katkı sağlayabilir.

6- Karaciğer Sağlığına İyi Gelir

Kanımızda yer alan toksinlerin parçalanmasındaki asıl görev karaciğerindir. Yapılan bazı araştırmalarda arı poleninin karaciğerin görevini yapmasındaki performansını artırdığını gösterir. Karaciğeri olumsuz etkileyen bir ilaç kullanıyorsanız arı poleni takviyesi aldığınızda karaciğer üzerindeki negatif etkiyi minimize etmiş olursunuz.

 

Posted in BloglarTags:
Previous
All posts
Next

1972 de başladığımız tarım faaliyetine 2010 da arıcılık ve balcılık olarak devam etmekteyiz. Bitlisin yüksek yaylalarında ürettiğimiz ballar kendi imalatımız olup hiç bir şekilde sağlığa zararlı kimyasallar içermez.

Ürünlerimiz

İletişim

footer_band
Copyright © Organik Bitlis Balı 2023 Tüm hakları Saklıdır. Tasarım | BWT